У деяких випадках поштові оператори можуть припускатися помилок під час надсилання листів із повістками.
Оскаржити вручення повістки можна лише в деяких випадках / Колаж УНІАН, фото – УНІАН
В Україні під час мобілізації повістки можуть надсилати поштою, а порушників карають штрафами за ухилення. Проте не всі військовозобов’язані знають, що поштові оператори можуть припускатися помилок, через які вручення повістки можна оскаржити. Про це розповів адвокат Роман Кичко в коментарі для “Українське радіо”.
Порушення з боку поштового оператора
“Як ми знаємо, повістки дозволили надсилати поштою. Якщо сказати дуже грубо, повістка вважається врученою, навіть якщо особа її не забрала. Має проставлятися відповідна відмітка на поштовому відправленні, коли вона повертається. Але, виходячи із судової практики, якщо дійсно особа не знала про існування повістки, і це підкріплено доказами, фактично особа не була повідомлена належним чином про виклик до ТЦК. У такому разі суди такі штрафи скасовують і встановлюють, що не було належного повідомлення про саму повістку і, як наслідок, про поштове відправлення”, – поділився він.
Кичко зазначив, що в такому разі відбувається порушення з боку поштового оператора, який поставив неправильно позначку. Він додав, що військовозобов’язані можуть довести, що вони не були належним чином повідомлені про вручення листа.
Відео дня
“Якщо листоноша неякісно виконав свої обов’язки і не намагався їх виконати, у такому разі ми розглядаємо кілька варіантів. Вам може не вклали повідомлення про сам лист, а СМС-повідомлення про надходження поштового відправлення зараз надсилаються дуже рідко. Тому я завжди раджу своїм клієнтам перевіряти постійну поштову скриньку, бо сподіватися на СМС-повідомлення – це марно. Найчастіше повідомлення приходить у вигляді папірця, в якому сказано, що на вас чекає лист від ТЦК у поштовому відділенні. Але навіть цей папірець не завжди вкладають у поштову скриньку”, – пояснив адвокат.
Кичко наголосив, що не всі позначки, які проставляють у листах із повістками, свідчать про те, що призовник відмовився від отримання поштового відправлення або був відсутній за адресою місця проживання.
“У разі, коли особа відмовляється від повістки або відсутня за адресою місця проживання, про це проставляється відповідна позначка на поштовому відправленні. Якщо ця позначка проставлена, протягом трьох днів вона повертається до ТЦК і вважається врученою. Але ми говоримо тільки про ці дві позначки: “відсутність за адресою місця проживання” і “відмова від отримання поштового відправлення”. Так визначено постановою 560, яка саме позначка стверджує про належне вручення повістки. Дуже часто ставлять позначку “повертається після закінчення строку зберігання”. Якщо проставляється така позначка, то можна вже говорити про те, що процедуру вручення листа, його повернення і саму процедуру оповіщення військовозобов’язаного порушено”, – заявив Кичко.
Адвокат розповів у розмові з журналістами, що співробітники ТЦК у деяких випадках бачать неправильну позначку, але намагаються штрафувати за це. Проте такий штраф вважається протиправним.
“Згодом суди досліджують, яку позначку проставляли, у який спосіб лист доставляли до військовозобов’язаного, чи справді його повідомляли про його надходження, і коли лист повернувся”, – сказав Кичко.
Адвокат підкреслив, що не закликає людей навмисне ігнорувати ці повістки. Проте він радить звертати увагу на те, які позначки проставляються в листах.
Військовозобов’язані можуть підтвердити, що лист не вручався
Також Кичко поділився, що військовозобов’язані можуть підтвердити, що лист не вручався їм. Для цього потрібно зв’язатися з оператором поштового зв’язку.
“Якщо ви абсолютно впевнені, що папірець вам у поштову скриньку не вкладався, а ви отримали повідомлення про штраф або виконавче провадження, вам потрібно звернутися до оператора поштового зв’язку з адвокатським запитом або особистим зверненням і чітко поставити запитання, як саме це відправлення доставляли, і як кінцевий одержувач цього відправлення був повідомлений про його надходження… Якщо там буде розбіжність у самих позначках або розбіжність із тим, що особу було повідомлено, це означатиме, що процедуру було порушено і штрафувати за неявку за цією повісткою фактично протиправно”, – запевнив адвокат.
Читайте також:
“Контракт 18-24”: у ЗСУ розповіли, як ведеться підготовка новобранців
“95% людей тупо чекають повістку”: командир озвучив неприємну правду про мобілізацію
Міноборони розробило альтернативу демобілізації, – Веніславський
Кичко пояснив, що в разі, якщо призовник справді не отримував листа і не був повідомлений про нього, з цим потрібно розбиратися з оператором поштового зв’язку, долучати його відповідь до позовної заяви і посилатися на неї, як на таку, що доводить протиправність самої постанови про накладення штрафу.
Мобілізація в Україні – важливі новини
Раніше заступник керівника Офісу президента України, полковник Павло Паліса виступив за “глибокі” зміни в мобілізації. Зокрема, він вбачає потребу у запровадженні коротких контрактів і для чоловіків, і для жінок.
Крім того, УНІАН повідомляв, кому не загрожує мобілізація з 1 квітня. Зазначимо, що термін мобілізації в Україні було продовжено до 9 травня 2025 року.